PROTSEDURA S MASLO ZA KOSA - ZASHTO TRYABVA DA GO NANASYATEПроцедурата с масло за коса е разкрасяваща, като трябва да се извършва толкова често, колкото е възможно. По принцип трябва да се прави веднъж седмично, освен ако косата не е супер увредена. В този случай кичурите трябва да се третират през ден.

Накратко, процедурата с масло за коса е подобна на нанасянето на маска за коса. Единствените две разлики са, че първо, консистенцията на маслото се различава от тази на маската за коса, и второ, маслото може да се нанася и върху скалпа, не само върху косата.

Процедурата с масло за коса е единствената разкрасяваща процедура, която може да подхрани косата в дълбочина. Молекулите на маслото проникват в косата и нейните луковици, като осигуряват регенерация, подхранващи вещества и предпазват от действието на токсини от околната среда. Освен това, естествените масла създават нещо като защитно покритие около косата, което възпрепятства навлизането на токсини. В резултат на това, процесите на стареене на косата се забавят ефективно.

КАК СЕ ПРАВИ ПРОЦЕДУРА С МАСЛО ЗА КОСА – МЕТОДИ

Процедурата с масло за коса може да се извършва по няколко начина. Все пак трябва да се има предвид, че всеки метод действа върху косата по различен начин (варира по отношение на интензивността). С други думи, в зависимост от метода, косата може да бъде интензивно регенерирана, благодарение на регенерирането на космените луковици, или просто деликатно подхранена и защитена.

ТИПОВЕ ПРОЦЕДУРИ С МАСЛО ЗА КОСА

Класификацията, представена по-долу, описва методите за процедура с масло за коса. Те са подредени от най-интензивният към най-деликатният метод за разкрасяване на косата.

1. ПРОЦЕДУРА С МАСЛО ЗА КОСА ЗА ЦЯЛА НОЩ – маслото за коса трябва да се нанесе върху влажни или сухи кичури и (или по-скоро предимно) върху скалпа. Трябва да седи върху косата цяла нощ или поне за един час, за да може молекулите, съдържащи се него, да навлезнат навътре в кичурите.

2. ПРОЦЕДУРА С МАСЛО ЗА КОСА ПРЕДИ ИЗМИВАНЕ – този метод се основава на оставяне на маслото върху косата (и скалпа) от около една четвърт час до половин час, като след това косата се изплаква с помощта на деликатен шампоан. Всъщност, действието на маслото се намалява, но продуктът все пак успява да подхрани дори космените луковици. За да се улесни действието на маслото, препоръчително е да поставите шапка за баня или топла кърпа върху главата. Това често се пренебрегва, но естествените масла се повлияват много добре от топлината. Високата температура подсилва действието на маслото.

3. БАЛСАМ & ПРОЦЕДУРА С МАСЛО ЗА КОСА – този метод се основава на комбинирането на няколко капки масло с балсам за коса. Тази смес трябва да се нанесе върху косата. Важното е, че сместа не трябва да се нанася директно върху скалпа; балсамите могат да утежнят косата. За да обобщим, маслата за коса подсилват действието, което козметиката за коса осигурява.

4. ПРОЦЕДУРА С МАСЛО ЗА КОСА СЛЕД ИЗМИВАНЕ – това е най-изтънченият метод, който е и много полезен за кичурите. Този метод се основава на нанасянето на масло от средната част на косата надолу към краищата. По време на процедурата кичурите могат да бъдат сухи или влажни. Действието на маслото може да бъде сравнено с това на балсам без отмиване или серум за увредени краища.

5. СПРЕЙ ЗА КОСА & ПРОЦЕДУРА С МАСЛО ЗА КОСА – това е метод, който се основава на смесване на част от маслото за коса (обикновено е приблизително 5 мл, т.е. обем на една чаена лъжичка) с вода, хидролизиран кератин, хиалуронова киселина, билкова инфузия и алое или с всяка друга съставка, действието на която е полезно за косата. Като пример, можете да използвате мед, лимонов сок и мляко. Тази смес трябва да се излее в бутилка с пулверизатор, за да се улесни пръскането върху косата.

МЕТОДИ ЗА ПРОЦЕДУРА ЗА КОСА – КОЙ Е НАЙ-ДОБРИЯТ?

В този случай няма определен отговор. За някои коси ще бъде подходяща процедурата с масло за цяла нощ, докато при други ще бъде по-подходящо да правят процедура за един час. Някои кичури ще Ви зашеметят с блясъка си, благодарение на нанасянето на масло, когато са влажни, докато при други ще има повече ползи, когато процедурата се извършва върху суха коса. Най-общо казано, добре е да опитате всички горепосочени методи и като наблюдавате собствените си кичури да изберете най-добрия вариант за Вас. Важно е обаче да не се отказвате от нанасянето на масло върху скалпа и косата. Определено това е единственият начин, помагащ ни да подаряваме на косата си здраве и регенерация.

ПОСЛЕДНИЯТ, НО ВАЖЕН ПРОБЛЕМ – ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА

Определено трябва да се срещнете с този термин, ако се интересувате от грижа за косата. Накратко, порьозността на косата определя колко увредена е тя.

Порьозността на косата може да се определи като се наблюдава степента, до която са издигнати космените кутикули.

Колкото по-голямо е разстоянието, толкова по-увредена е косата. Ако се наблюдава под микроскоп, при издигнати космени кутикули космената повърхност изглежда сякаш е назъбена и разкъсана.

Терминът “порьозност” на косата често се появява при обсъждане на въпроса за процедури с масло за коса. Това е така, защото маслата за коса трябва да съответстват на степента на порьозност на косата. С други думи, не всяко масло е подходящо за всеки тип коса.

Защо?

Естествените масла имат различни молекули (различнието се отнася до техният размер). Колкото по-големи са молекулите в маслото, толкова по-подходящо е за увредена коса. Въпреки че може да звучи неточно, порьозността на косата е три типа, за щастие. Съгласно степента на увреждане на кичурите, можем да различим коса с:

  • Малка порьозност – кутикулите са съвсем леко издигнати. Кичурите са плътни и тежки. Не са чупливи, но може да опадат, тъй като косата се омазнява твърде бързо.
  • Средна порьозност – кутикулите са издигнати, но съвсем малко. Тези кичури изискват защита, подхранване и често краищата се нуждаят от регенериране. Кичурите се накъдрят, стават матови и трудни за стилизиране.
  • Голяма порьозност – увредена коса, която има доста издигнати кутикули. Тя е суха, матова, чуплива и опада твърде бързо. Има малък обем.

Добрата новина е, че порьозността на косата може да бъде диагностицирана в кабинет при трихилог. Въпреки това, внимателното наблюдение на кичурите също е достатъчно, за да се определи типът на порьозността. Споменатите по-горе характеристики на порьозността на косата определено ще позволят на повечето жени да определят порьозността на своята коса.

Естествените масла трябва да са подходящи спрямо степента, до която за издигнати космените кутикули от повърхността на косата. Поради тази причина, естествените масла трябва да се избират като се имат предвид правилата за порьозност.

КОСА С МАЛКА ПОРЬОЗНОСТ – най-полезни са маслата: кокосово масло, масло от моной, масло от бабасу, масло от ший, какаово масло.

КОСА СЪС СРЕДНА ПОРЬОЗНОСТ – най-полезни са маслата: бадемово масло, масло от авокадо, арганово масло, масло от макадамия.

КОСА С ГОЛЯМА ПОРЬОЗНОСТ – най-полезни са следните масла: масло от гроздови семки, слънчогледово масло, пшенично масло, ленено масло, тиквено масло, масло от кимион, царевично масло.

Успех с процедурите с масла за коса!